ניהול ועד בית – למה ועד הבית צריך לדאוג

ניהול מבנה מגורים משותף היה מאז ומתמיד נושא מורכב. לאורך השנים, אנשים ניסו מגוון דרכים בכדי להתמודד עם המורכבויות הכרוכות בניהול בניין. חלק העניקו את זכויות הניהול לאדם אחד בבניין. אותו אדם אחראי להתנהל מול כל הגורמים החיצוניים הבאים במגע עם הבניין כגון מנקה, חברת מעליות, חשבונות חשמל משותפים, והרשימה עוד ארוכה. ישנם כאלה שמחלקים את הנטל בין מספר דיירים בבניין, תלוי בגודלו. אותם אנשים נבחרים מרכיבים את ועד הבית. אחרים, בוחרים בחברת ניהול ואחזקת מבנים לבניין אשר תדאג לכך שהבניין יתפקד בצורה ראויה ובטוחה.
לפניכם סיכום של מגוון הנקודות בהם ועד הבית נדרש לבוא במגע עם גורמים חיצוניים. מה באחראיותו לעשות ואיך עליו להתנהל מול אותם גורמים.

ביטוח

ועד בית מחויב לדאוג לכך שלבניין יש ביטוח צד ג' בתוקף. לביטוח בבניין מגורים יש חשיבות גבוהה מאוד כיוון ובניין הינו מקום דינאמי מאוד. ולעיתים רבות מגיעים מבקרים למשפחותיהם, בעלי מקצוע שונים, ועוד. הביטוח יגן על דיירי הבניין במקרה של נזק שנגרם בשטחי הבניין. לעולם לא נוכל לוודא שלא נשארה רצפה רטובה, או שישנו איזשהו מפגע שעלול לסכן במידה כזו או אחרת את העוברים ושבים בבניין. ביטוח צד ג' מוודא שבמידה ואדם נפגע במהלך שהותו בבניין עלויות הטיפול בו יכוסו על ידי חברת הביטוח. ישנם מספר רב של פוליסות וחברות אשר מבטחות בנייני מגורים בביטוח צד ג'. אנו ממליצים להשוות את הפוליסות ולבדוק לעומק השתתפות עצמית , גובה הכיסוי וכד'. כך תדעו שקיבלתם את הביטוח הטוב ביותר.

חשמל

בניין מגורים מורכב ממערכות חשמל מורכבות ביותר. כבלים עוברים לאורכו ורוחבו, ישנם ארונות חשמל רבים, מעליות ושערים ועוד הרבה מאוד מערכות שמסתמכות על חשמל. מערכות אלה אחראיות לא רק על השערים, הדלתות, המעליות. חשוב מכך, הן אחראיות להעביר את החשמל בבטחה אל בתינו. במידה וישנה תקלה חשמלית בבניין על ועד הבית האחראי על ניהול בניין המגורים לדאוג לטפל בה. בשלב ראשון להבין מניין נובעת הבעיה ובהמשך לבצע את הטיפול הראוי, על ידי בעל מקצוע אשר הוסמך לכן. פעמים רבות ועדי הבתים נתקלים בקשיים כיוון והרצון לחסוך בעלויות, או החוסר בבעל מקצוע מוכר ואמין, גורם לעיקובים בטיפול בבעיות אלו. על ועד בית מוצלח לטפל בבעיות חשמליות בהקדם ולמנוע חוסר נעימות לדיירי הבניין.

מעליות

מעליות בבנייני מגורים הינם נושא מורכב לועדי בתים. הסיבה לכך טמונה בעובדה שהמצב בשוק היום הינו כזה שחברת מעליות אשר התקינה, בעת הקמת הבניין, את המעלית בבניין הינה היחידה שיכולה לטפל במעלית זו.
למעשה, ועד הבית אינו יכול גם אם הוא מאוד רוצה להחליף את חברת המעליות, ובניגוד ל חברת ניהול אין לו כמות גדולה של בניינים אשר יכולים לעזור לו להפעיל קצת מינוף על חברת המעליות. פעמים רבות עובדה זו יוצרת לתסכול רב בקרב ועדי בתים.
למרות זאת, במידה וישנן תקלות במעלית אנו חויים תסכול רב וחיינו ללא מעלית בלתי אפשריים. ועל כן, על ועד הבית לעשות כל שביכולתו למלא צרכים אלו ולדאוג לטיפול בהול במעלית.

ניקיון

נושא הקרוב לליבם של רבים. מי מאיתנו לא אוהב להגיע בערב אחרי יום עבודה לבניין נקי אשר מריח טוב.
חשיבותו של נושא הניקיון בבניין מביא הרבה פעמים לתסכול בקרב דיירים אשר אינם מבינים למה הבניין לא נקי. פעמים רבות השעות שבו הבניין מנוקה לא תואמות את סדר היום של התושבים. בניין אשר נוקה ביסודיות רבה בבוקר כבר לא יראה נקי לאדם החוזר מהעבודה בשעות אחר הצהריים, לאחר שפעמים רבות ישנם תלמידים אשר חוזרים הביתה בשעות המוקדמות יותר, ועוד אנשים רבים אחרים אשר מגיעים לבניין.
על ועד הבית למצוא חברת ניקיון, או מנקה בעל הביטוח הנכון, אשר מודעים לכך שעליהם להתאים את שעות העבודה לבניין. כמות הפעמים השבועית צריכה לתאום את גודלו של הבניין ושעות הניקיון היומיות צריכות לתאום את אורך החיים של המשפחות הגרות בבניין, עד כמה שרק אפשר.

אחזקה

אחזקת מבנים הינה שם כללי לנושא רחב מאוד, אשר למעשה מכיל בתוכו את כל המערכות של הבניין. מערכות אלה מתחילות בדברים הפשוטים ביותר כמו מערכות התאורה בבניין, שיכולות להיות כמה בתי נורה ומנורות פשוטות. או מערכות מורכבות של שעוני שבת, חיישנים המאירים את החניון התת קרקעי ועוד. ואל המערכות המתקדמות ביותר כגון משאבות מים גדולות ועוד.
לרוב אחזקה בבניין מתייחסת להחלפת הידיות השבורות, הנורות, לדאוג לכך שהבניין צבוע בצורה ראויה, לדאוג לפחים תקינים. כל זאת באחראיותו של ועד הבית, לנטר אחר התקלות ולבצע את התיקונים במידת הצורך. חברות אחזקה רבות מתחייבות לטיפול תוך 24 שעות בתקלות מהסוג הזה. וכך גם על ועד בית אשר מעוניין לשמור על סטנדרט גבוה בבניין.

גביה

כידוע, כולנו משלמים ועד בית. תשלום זה מגלם בתוכו את כל עלויות התפעול השוטף של מערכות הבניין אשר מפורטות בדף זה. ישנם ועדי בתים אשר מוסיפים סכום מסויים אותו הם חוסכים ועל ידי כך יוצרים לעצמם קופה קטנה אשר משמשת לעלויות של הדברים החד פעמיים כגון צביעת הבניין וכד'. וכאלה שמעדיפים לגבות על דברים חד פעמיים בעת שצריך. בחירה זו הינה עניין של העדפה.
לרוב ועדי הבתים מתקשים לגייס את כל הכספים מדיירי הבניין ולמעשה מבלים המון מזמנים ב"רדיפה" אחרי דיירים כדי שימלאו את חובם כלפי שאר דיירי הבניין. לצערם של ועדי הבתים הם אינם יכולים להפעיל אמצעים חוקיים שונים אשר חברת ניהול מבצעת באופן שוטף ולכן לרוב מגיעים לחוסר רצון להמשיך בניהול ועד הבית. וחבל. במקרה זה באחראיות כלל דיירי הבניין להתנהגות הולמת ולתשלום בזמן של התחייבויותיהם.

מערכות מים

בכל בניין מערכות מים אשר אחראיות לכך שנוכל לשתות, להתקלח, ועוד. בכל בניין מעל 4 קומות חייבת על פי חוק להיות משאבת מים אשר גם תגביר את לחץ המים ותאפשר לשימוש הולם במים וגם תספק מים לקומות הגבוהות ביותר. מערכות אלה הינם מורכבות מאוד ועל ועד הבית לדאוג לתפעול השוטף שלהן, ובנוסף לטיפול זמני המחוייב בחוק.

משאבות

משאבות מים הינן עולם ומלואו ולמעשה הן אלה שדואגות לשימוש התקין במים בבניין. בכל בניין מגורים מעל 4 קומות קיימת משאבת מים. משאבות אלו מחוייבות בחוק לבדיקה תקופתית המשתנה על פי סוג המשאבה. על ועד הבית לדאוג לכך שמערכות המים בבניין תקינות בכל עת.

מאגר

לבניינים גדולים ישנו מאגר מים. מאגר מים זה משמש לגיבוי במקרי חירום מסויימים ומשמש לתפעול מערכת כיבוי האש בבניין. על מאגר המים להיות נקי ומחוטא על ידי בעל מקצוע אשר הוסמך לביצוע עבודה זו. לכלוך במאגרי המים הוא מסוכן ועלול לגרום לזיהום. על המאגרים להיות אטומים , ומכוסים עם רשתות ואטמים בכדי למנוע כניסה של מזיקים. מאגר אשר אינו נבדק מספר פעמים בשנה ומחוטא פעם בשנה לפחות הינו מאגר אשר מסכן חיים אדם . ממש ככה. ולכן על ועד הבית של הבניין לקחת עניין זה ברצינות הראויה לכך.

מערכות חירום

מערכות חירות בבניין הינן מערכות אשר במקרה חירום מסויים פועלות על מנת לסייע לשמור על חיינו, או לאפשר לנו להמשיך את שגרת חיינו ללא הפרעות. דוגמא למערכת כזו הינה מערכת לכיבוי שריפות אשר קיימת בבניינים חדשים. או גנרטור, אשר במקרה של חוסר חשמל דואג להמשך פעולת החשמל בבניין. מערכות אלה הינן רגישות ומצריכות תפעול, בדיקה, ותיקון שוטף. ובמידה ואינן מתוחזקות בראש ובראשונה זו סכנת חיי אדם. ובנוסף זו עבירה על החוק. על ועד הבית בבניין לדאוג לתקינות מערכות אלה בכל עת.

חברת ניהול

בניינים רבים ניסו פעמים רבות, והחליפו בין הדיירים את תפקיד ועד הבית שוב ושוב. ולבסוף הבינו שעל מנת לישון בבטחה בלילה, בידיעה שמערכות הבניין מתוחזקות, שהבניין מבוטח, ונקי. על מנת להינות מאיכות חיים בבנייני דירות, יש ליצור קשר עם חברת ניהול מתאימה.

אם גם אתם מרגישים שתחזוקת הבניין מפריעה לכם לנהל חיים שלווים ואתם רוצים להעביר את האחראיות הכבדה הזו לאנשים אחראיים, צרו קשר עוד היום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *